Polazak u školu

Kako pripremiti dijete za prvi razred

Priprema za školu nije ništa drugačije od onog što činimo pripremajući dijete za život. Kakav će biti ishod susreta sa školom i snalaženja u njoj, mnogo će više biti rezultat i logični slijed razvoja i odgoja koji su prethodili, nego nekih specifičnih priprema.

Najbolja priprema za školu je zapravo- igra. Igra u kojoj će se dijete potaknuti na korištenje svih osjetila kako bi što bolje upoznalo svoju okolinu.

Dobro je i važno potaknuti interes za čitanje i pisanje tj. razviti predčitačke (svijest o postojanju pisanih materijala, pobuđen interes za korištenje onog što je napisano- čitanje natpisa, tv-programa, sposobnost razlikovanja glasova, slaganje riječi od nekoliko glasova i sl.)  i predpisačke vještine (bojanje, rezanje papira, izrada ukrasa od papira, sastavljanje sitnih igračaka i sl.).

Dobro je da dijete ima razvijene kulturne (pozdravljanje, upućivanje zamolbe, zahvale, ponašanje kod jela i sl.), higijenske (pranje ruku prije jela, obavljanje nužde, samostalno oblačenje i obuvanje) te radne navike (određena kućna zaduženja, dovršavanje započetog posla, pospremanje stvari na mjesto i sl.).

No ono od čega sve kreće i o čemu sve navedeno ovisi je djetetov stav prema školi. Tu roditelji imaju najvažniju ulogu. Razgovarajte o školi kao o zanimljivom mjestu. Povećajte radost polaska u školu uključivanjem djeteta u sve pripreme: nabavu torbe, pribora, bilježnica.. Uredite zajednički radni kutak čime ćete dati do znanja djetetu kako je učenje važan posao. Govorite pozitivno o učiteljima.  I upamtite, svaku moguću poteškoću najlakše će svladati dijete ojačano roditeljskom ljubavlju i podrškom.

Vjerujemo da ćemo uz Vašu roditeljsku pomoć i suradnju postići velike rezultate u odgoju i obrazovanju vašeg djeteta i da će Vaš prvaš biti naša zajednička radost.