POVIJESNO-GLAGOLJAŠKA SKUPINA –ZAGREBAČKI GLAGOLJAŠI  ČUVARI GLAGOLJAŠKE BAŠTINE

Zagrebački glagoljaši , učenici su povijesno- glagoljaške skupine 6. 7. i 8.razreda naše škole koju vodi profesorica povijesti Karmen Perković. Skupina kroz mnoge aktivnosti, predavanja o glagoljici  i glagoljaškim spomenicima, svladavanjem glagoljske azbuke, sudjeluje u projektima, radionicama  i izložbama učeničkih radova te ljetnoj školi glagoljice u Roču. U suradnji s Društvom prijatelja glagoljice i glagoljaškim središtem „Frankopan“ suorganizatori su projekta: Otvorena vrata Zagrebačke glagoljaške riznice. U četverodnevnim aktivnostima učenici obilaze ustanove koje otvaraju vrata glagoljaškog blaga,dokumenata pisanih glagoljicom, te kroz kreativne radionice izlažu radove u Nadbiskupijskom pastoralnom Centru i knjižnici HAZU. Sudjeluju u  radu malog  glagoljaškog sabora „Ajmo dico glagoljati“ koji se u rujnu održava u Sv. Filipu i Jakovu i Biogradu. Svake godine Zagrebački glagoljaši uspješno surađuju i s Turističkom zajednicom Grada Zagreba prigodom obilježavanja Dana grada Zagreba. Učenici razvijaju inovativne načine u zaštiti kulturno povijesne  baštine, te projektnim i iskustvenim učenjem  pridonose očuvanju kulturološke različitosti sukladne Građanskom  odgoju i obrazovanju. Odlukom Ministarstva kulture od travnja 2014. godine Zagrebački glagoljaši i naša škola OŠ Ivana Gorana Kovačića, na popisu su Ustanova čuvara nematerijalne glagoljaške baštine. Kreativne glagoljične uratke  skupina izlaže i na Božićnom sajmu koji se svake godine održava u našoj školi, te sudjeluje i na međunarodnoj  izložbi: Glagoljica u dječjem oku i srcu u organizaciji Matice hrvatskih iseljenika. Šk.godine 2018./19.  kreativnim radionicama obilježili smo 23.9.2018. Međunarodni Dan kulturne baštine i 22. 2. Dan hrvatske glagoljice prigodnim glagoljskim grafitima u suradnji s umjetnikom Krešimirom Golubićem.

23.9. 2018. Međunarodni Dan kulturne baštine