Korisnik:

Dabar 2020.

Facebook škole

Upisi u srednju

Ispis statistike od 18. 10. 2016.

Ukupno: 192583

animated bell.gif

Volonterski klub

PROGRAMI  VOLONTIRANJA U ŠKOLI

Volontiranje oplemenjuje društvo te ono u cjelini raste i obogaćuje se. Volonteri su pomagači, ali i pokretači i nositelji pozitivnih promjena te graditelji odgovornih, aktivnih i humanih zajednica. Brojna znanstvena istraživanja pokazuju da volonterske aktivnosti povećavaju razinu sreće. Prema istraživanju iz 1998. altruistične aktivnosti poboljšavaju životno zadovoljstvo za 24%.

Razvijanje volonterskih programa u školama jedan je od ponajboljih načina uvođenja iskustvenog učenja u škole. Istraživanja su pokazala da volontiranje potiče razumijevanje i širenje prosocijalnog ponašanja, omogućava stjecanje i razmjenu različitih iskustava i znanja te povezivanje s drugima u različitim vrstama djelovanja. Sudjelujući u različitim aktivnostima kojima doprinose dobrobiti drugih, volonteri izgrađuju vlastito samopoštovanje, unose radost i smisao u vlastiti život. Unatoč tome izvješće Indeksa civilnog društva za Hrvatsku navodi da samo 17% građana sudjeluje u nevladinim organizacijama, a manje od 7% stanovništva bavi se volonterskim radom.

Volontiranje unutar školskih volonterskih klubova doprinosi izgradnji svijesti mladih o sebi kao članovima zajednice s odgovornostima prema vlastitim sugrađanima, javnom dobru i okolini. Osim toga, povećava se ponuda međupredmetnih aktivnosti i otvara mogućnost razvoja kompetencija i učenika i djelatnika škola. Dugoročno, razvijanje školskog volontiranja doprinijet će većoj uključenosti građana u volonterske aktivnosti, te promjeni njihovog stava prema organizacijama civilnog društva. Školsko volontiranje povezuje obrazovne institucije, organizacije civilnog društva i lokalnu zajednicu.

Školski volonterski klub temelj je za nastanak volonterske zajednice koja djeluje na načelima tolerancije, humanosti, solidarnosti, pravednosti, inkluzivnosti i održivog razvoja doprinoseći osobnom razvoju i pozitivnim društvenim promjenama.

SVRHA PROGRAMA :

Osnaživanje učenika kao aktivnih i odgovornih dionika lokalne zajednice kroz:

- Izgradnju školske volonterske zajednice

- Razvijanje komunikacijskih vještina

- Odgoj i obrazovanje za održivi razvoj

OPĆI CILJ I VIZIJA PROGRAMA

Učenici kao graditelji sretnije i humanije budućnosti i pokretačka snaga aktivnog i odgovornog

društva te održivog razvoja.

SPECIFIČNI CILJEVI PROGRAMA:

Specifični ciljevi za učenike:

- usvojiti vrijednosti tolerancije, humanosti, solidarnosti, pravednosti i inkluzivnosti

- usvojiti znanja, vještine i stavove vezane uz volontiranje, empatiju, komunikaciju i održivi

razvoj

- razviti pozitivnu sliku o sebi

- razviti organizacijske i druge praktične vještine ovisno o vrsti volonterske aktivnosti

- prihvatiti i preuzeti odgovornosti za ishod zajedničkih planiranih aktivnosti

- aktivno sudjelovati u volonterskim aktivnostima

- doprinijeti izgradnji svijesti učenika o sebi kao članu zajednice s odgovornostima prema

sugrađanima, javnom dobru i okolini.

Specifični ciljevi za školu kao odgojno obrazovnu ustanovu:

- potaknuti djelovanje škole kao mjesta odgoja za volontiranje

- doprinijeti pozitivnim društvenim promjenama kroz promociju, sudjelovanje i

organizaciju volonterskih aktivnosti

- pozicionirati i promovirati školu kao primjer dobre prakse organizatora volontiranja u

zajednici

Specifični ciljevi za lokalnu zajednicu:

- povezati lokalne zajednice sa školom i organizacijama civilnog društva u zajedničku

mrežu dionika kako bi se poticale pozitivne društvene promjene u području volonterstva

i održivog razvoja.

- doprinijeti izgradnji zajednice građana koji dijele osjećaj društvene pripadnosti, razvijene

društvene i moralne odgovornosti, te visoku razinu društveno-političke participacije kao i

članstva u društveno-kulturnim udruženjima u zajednici.

NOSITELJI AKTIVNOSTI U PROGRAMU:

● Učenici

● Ravnatelji škola i školski koordinatori volontera

● Drugi djelatnici škole

● Roditelji i drugi vanjski volonteri

O ŠKOLSKOM VOLONTERSKOM KLUBU

Volonterski klub OŠ Ivana Gorana Kovačića osnovan je u školskoj godini 2019./20.

Aktivnosti kluba koordiniraju Kristina Kos, Ana Marica Miloš, Iva Zeljko, Barbara Žuljević i Aneta Jozić Bolčević.

U klub se zasad uključilo 15-ak učenika 6. i 7.razreda.

Planirano je da članovi Kluba sudjeluju u humanitarnim i ekološkim akcijama koje će škola organizirati, u programu Zajedničko učenje te općenito aktivnostima promoviranja tolerancije i nenasilja.

U školskoj godini 2019./20. članovi kluba sudjelovali su u uređivanju škole, promoviranju akcija koje je škola organizirala.

Ove školske godine članovi su se uključili u akciju Zeleni korak- prikupljanje papira za recikliranje.

« Listopad 2020 »