Otvorena vrata zagrebačke glagoljaške riznice

Naša škola i Zagrebački glagoljaši –članovi povijesno glagoljaške skupine  i ove godine će biti domaćini trodnevnog projekta Otvorena vrata  zagrebačke glagoljaške riznice  pod visokim pokroviteljstvom  Katedre za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Staroslavenskog instituta i Hrvatske akademije znanosti i  umjetnosti, te suorganizatora Društva prijatelja glagoljice, Udruge „Glagoljaška mladež“  te Glagoljaškog  središta „Frankopan“ OŠ Frana Krste Frankopana. Tijekom tri dana ugostit ćemo učenike zagrebačkih škola zaljubljenike u glagoljicu.

Svrha projekta je upoznati učenike osnovnoškolskog uzrasta sa Zagrebom kao riznicom hrvatske glagoljaške baštine.

Ciljevi projekta su: obilazak ustanova koje čuvaju glagoljične knjige i općenito glagoljašku baštinu,  upoznavanje s izvorima, dostignućima i značenjem hrvatske glagoljaške baštine te ugradnja baštine u svakodnevni život izradom zagrebačkoga glagoljičnoga suvenira.

Projekt se održava svake godine u travnju mjesecu.

Mjesta održavanja projekta su: Gliptoteke Hazu ,Zbirka sadrenih odljeva fragmenata s nepokretnih spomenika arhitektonske plastike hrvatske kulturne baštine od IX. do XV. stoljeća (od predromanike do renesanse), OŠ Ivana Gorana Kovačića, OŠ Frana Krste Frankopana, Staroslavenski institut, Zbirka starih i rijetkih knjiga Knjižnice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zbirka rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

U projektu su uključeni  učenici osnovnoškolskog uzrasta (5. – 8. razreda). Projekt objedinjava osam osnovnih škola Zagreba i okolice i Opću gimnaziju Sestara milosrdnica iz Zagreba.

Od travnja mjeseca 2014. godine, odlukom Ministarstva kulture, naša škola je na popisu ustanova čuvara nematerijalne baštine.