Projekti OŠ Ivana Gorana Kovačića

Bookmark Exchange Project

Autor: Mirna Butorac, 23. 11. 2022.

Bookmark Exchange Project

Ler, sonhar, viajar (Čitaj, maštaj, putuj)

Početkom školske godine 2022./2023. učenici 1.A razreda s učiteljicama Mirnom Butorac Baksa i Ivom Zeljko iz OŠ Ivana Gorana Kovačića u Zagrebu uključili su se u projekt Bookmark Exchange Project (Međunarodna razmjena straničnika). Projekt svake godine organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL), a koordinator projekta u OŠ Ivana Gorana Kovačića je školska knjižničarka Sandra Marković Pogačić.

Više o projektu

Projekt razmjene straničnika edukativan je i zabavan projekt u kojem učenici razmjenjuju ručno izrađene straničnike. Na zabavan način učenici stječu nove prijatelje širom svijeta. Razmjena straničnika sa školama u svijetu prigoda je za predstavljanje škole, školske knjižnice, naše kulture, jezika, ali ujedno i upoznavanje škola partnera i zemalja iz kojih dolaze. Kroz osmišljene aktivnosti tijekom projekta razvijamo čitalačke, medijske, prometne, informacijske i međukulturne pismenosti.

Svake  godine uparuju se različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta.  Učenici 1.a razreda ove godine izmijenili su straničnike s učenicima iz škole Escola Básica de Fieiro, iz sela Aguçadoura, iz Portugala.

Dugo iščekivani straničnici iz škole partnera  iz Portugala pristigli su prošli tjedan u našu školu.

Tijekom projekta učenicima smo kroz fotografije, web stranice, kratke filmove snimljene u tom kraju, prikazale osnovne podatke o Portugalu: smještaj na geografskoj karti, regije, glavni grad, zastavu, školu iz koje smo očekivali straničnike, mjesto, izgled obale, posebnosti obale, oceana, kulturno – povijesna obilježja, promet, glazbu, sport.

Učenici 1.a s učiteljicama i školskom knjižničarkom osmislili su straničnike s motivom zagrebačke Uspinjače i Žičare na Medvednici, potaknuti uspinjačama i žičarama kojih ima u nekoliko Portugalskih gradova. Učenici su sudjelovali u analizi gledanih filmova s interneta, fotografija uspinjača i žičara. Korelirali su sadržaje Prirode i društva, Glazbene i Likovne kulture, Hrvatskog i Engleskog jezika.

Učenicima škole Escola Básica de Fieiro, iz sela Aguçadoura, na sjevernoj obali Portugala poslali smo straničnike, zanimljivosti o zagrebačkoj Uspinjači i Žičari na Medvednici, opis straničnika na engleskom, portugalskom i hrvatskom jeziku, vodič Grada Zagreba na portugalskom jeziku, suvenir – magnet Uspinjače, razglednicu grada Zagreba, pozdrav i pismo s osnovnim podacima o našoj školi.

Mirna Butorac Baksa i Iva Zeljko

OŠ Ivana Gorana Kovačića, Zagreb

OSNOVNA ŠKOLA IVANA GORANA KOVAČIĆA, ZAGREB, HRVATSKA

ESCOLA BÁSICA DE FIEIRO, AGUÇADOURA,  PORTUGAL

Učenici 1. A razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Zagreba u školskoj godini 2022./2023. osmislili su straničnike s motivima zagrebačke Uspinjače i Žičare na Medvednici.

Zagrebačka uspinjača – Wikipedija (wikipedia.org)

Straničnici su plastificirani, a na poleđini straničnika je kratak opis motiva Uspinjače i Žičare (izvor Wikipedija) te školska godina u kojoj su napravljeni.

A nossa escola está localizada em Zagreb, capital da República da Croácia. Está localizada na parte noroeste do país, a cerca de 200 km do Mar Adriático.  Um dos monumentos culturais da nossa cidade é o Funicular. Este é o funicular mais curto do mundo destinado ao transporte público. Ele conecta a parte alta e baixa da cidade de Zagreb. Começou a operar em 1893, inicialmente movido a vapor, e em 1934 foi substituído por um elétrico. O funicular tem duas carruagens, cada uma com capacidade para 28 passageiros, os carris têm 66 metros de comprimento, o trajeto dura 64 segundos e a velocidade média é de 1,5 m/s. Muito perto de Zagreb fica a montanha Medvednica, onde é possível chegar de teleférico e assim apreciar a beleza natural. O teleférico tem 84 cabines, cada uma com capacidade para 10 passageiros. O passeio dura cerca de quinze minutos, com velocidade média de cerca de 20 km/h. A diferença de altura é de cerca de 750 m acima do nível do mar. Ao utilizar este tipo de transporte, você pode aproveitar melhor a beleza da cidade e da natureza. 2022./2023.

Our school is located in Zagreb, the capital of the Republic of Croatia. It is located in the northwestern part of the country, about 200 km from the Adriatic Sea. One of the cultural monuments is the Funicular. It is the shortest cable railway in the world intended for public transport. It connects Zagreb's Upper and Lower Town. It started operating in 1893, at first it was steam-powered, and in 1934 it was replaced by an electric one. The funicular has two cars, each with a capacity of 28 passengers, the rails are 66 meters long, the ride lasts 64 seconds, and the average speed is 1.5 m/s. Very close to Zagreb is Medvednica mountain, which you can reach by cable car and thus enjoy the beautiful nature. The cable car has 84 gondolas, each of which can accommodate 10 passengers. The ride lasts about fifteen minutes, with an average speed of about 20 km/h. The height difference is about 750 m above sea level. By using this type of transport, you can better enjoy the beauty of the city and nature. 2022./2023.

Hvala za straničnike iz Portugala! Obrigado pelo marcador de livro de Portugal!

> Projekti  > Projekti OŠ Ivana Gorana Kovačića