> Projekti

• Karmen Perković, prof. povijesti
  • Jura Troje, učitelj informatike

KRATKI OPIS PROJEKTA:

• Odgojno obrazovna postignuća:

Primjenom multimedije u nastavi osuvremeniti metodologiju i pristup u izvedbi nastave te kod učenika razvijati i poticati potrebu za suradnjom unutar skupine u timskom radu, također poticati želju za kreativnom primjenom računala i multimedije u odabiru nastavnih tema i projekata, vodeći računa o usklađenosti s razvojnim kurikulumom i načelima odgoja i obrazovanja za ljudska prava, kroz učeničku slobodu interpretacije na zadanu temu (uvjerljivost, usklađenost, praktičnost, osvrt).

S ciljem osuvremenjenja nastave i nastavnih metoda poticati kod učenika kreativnost i ljubav prema suvremenim multimedijskim metodama (uporaba računala u nastavi kroz izradu prezentacija, kratkih dokumentarnih filmova, interaktivnih kvizova znanja, izradi priloga snimljenih na terenskoj nastavi), uz maksimalnu slobodu učeničkog izbora i interpretacije multimedijskih metoda i tema.

U radu filmskih radionica koje učenici realiziraju u izvannastavnim aktivnostima popularizirati filmski medij, uz samostalnu učeničku aktivnost u izboru i razvoju teme u koracima (sinopsis, scenarij, knjiga snimanja, režija, montaža). Poticati kreativnost i maštovitost pojedinca i skupine s postignućem u realizaciji projekta, koje će učenika obogatiti za nova iskustva i znanja u odgojno obrazovnom procesu.

Multimedijske projekte OŠ Ivana Gorana Kovačića predstavljaju učitelji povijesti i informatike: Karmen Perković, prof. i Jura Troje, dipl. učitelj

OPIS PROBLEMA I POTREBA:

Tijekom rada i suradnje učitelja i učenika u izvedbi projekata nailazimo na određene tehničke poteškoće kao što je nedostatak suvremene multimedijske opreme i računalnog softvera, neopremljenost prostorija za takvu vrstu nastave, pomanjkanje sredstava za organizaciju radionica s vanjskim suradnicima.

Najuspješnije filmove ćemo slati na Lidrano i revije hrvatskog videostvaralaštva djece i mladih te dati djeci priliku da se druže i surađuju s  mladim filmašima.

Svi multimedijski projekti i učenički radovi, osim što se uklapaju u nastavni proces kao didaktička pomagala u razrednoj i predmetnoj nastavi, oni se dokumentiraju i u svrhu prezentacija na stručnim skupovima na regionalnoj i državnoj razini.

KORISNICI:

Korisnici obuhvaćeni projektom su učenici od 5. do 8. razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića u Zagrebu.

EVALUACIJA:

Po završetku tekuće školske godine očekujemo realizaciju sljedećih projekata:

• 5 kratkih filmova (2 animirana, 2 igrana, 1 dokumentarni) i 3 kratke TV reportaže u izvedbi multimedijskih skupina 5.-8. razreda
  • Projekt u korelaciji predmeta informatika i povijest na temu: Popularna kultura između istoka i zapada – biografija rock skupine novog vala 80-ih Azra u izvedbi učenika 8.c razreda Marina Trkulje
  • Realizacija interaktivnog kviza na temu Srednji vijek kao logičnog nastavka kviza s temom starog vijeka realiziranog u travnju 2008.
  • Radionica animiranog filma u suradnji s vanjskim suradnikom Vjekoslavom Živkovićem, dipl. filmskim animatorom
  • Pokretanje projekta Quest for knowledge u suradnji s Učiteljskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu
  • Projekt Rudnik Zrinski u korelaciji predmeta po HNOS-u: povijest, fizika, kemija, tehnička kultura.

U prvom polugodištu školske godine 2009/2010 očekujemo realizaciju sljedećih projekata:

• Igrokaz na temu: Krunidba kralja Dmitra Zvonimira
  • Nastavak interaktivnog kviza
  • Nove filmske, foto, multimedijske i web radionice, te radionica obrade fotografije i grafičkog dizajna
  • Nastavak projekta Quest for knowledge

REFERENCE OŠ I.G. KOVAČIĆA:

2008.

• Filmske radionice za učenike 5.-8. razreda
  • 3 realizirana kratka filma (2 igrana i 1 reportaža)
  • 5 realiziranih scenarija
  • Aktivnosti multimedijskih skupina za vrijeme uskršnjih i božićnih praznika.
  • Interaktivni kviz na temu: Stari vijek

2007.

• Igrokaz na temu: Znameniti Ilirci i njihov doprinos buđenju nacionalne svijesti

Učenički radovi s terenske nastave:

• Srednjevjekovni Hum i Aleja Glagoljaša u korelaciji predmeta po HNOS-u: hrvatski jezik, povijest, geografija.

§  Otkrivamo blaga tajnovite Like u korelaciji predmeta po HNOS-u: povijest, fizika, hrvatski jezik, tehnička kultura.

§  Istarski vremeplov u korelaciji predmeta po HNOS-u: povijest, geografija, hrvatski jezik, likovna kultura

2006.

Učenički radovi s terenske nastave:

• Od podmorja do zvijezda u korelaciji predmeta po HNOS-u: povijest, hrvatski jezik, biologija, tehnička kultura – prezentiran na županijskom skupu razredne nastave uz nazočnost ministra MZOŠ: Nevia Šetića.
  • Dom neandertalca u Hušnjakovu u korelaciji predmeta po HNOS-u: povijest, engleski jezik, matematika

Svi dosadašnji projekti financirani su od strane škole, iz privatnih sredstava voditelja projekata, realizirani su privatnom opremom i uz suradnju s udrugom Blank.