2019-11-18 22:19:35

28.OBLJETNICA SJEĆANJA NA GRAD VUKOVAR, MJESTO POSEBNOG PIJETETA

Učenici, učitelji,ravnatelj i djelatnici naše škole, komemorativnim programom obilježili su 28.obljetnicu sjećanja na Grad Vukovar, mjesto posebnog pijeteta. Na današnji dan 18. 11. 1991. godine, sravnjen je sa zemljom barokni biser na Dunavu, grad Vukovar, od strane paravojnih srpskih postrojbi potpomognutih vojskom JNA. Nakon opsade koja je trajala 87 dana i nadljudske obrane hrvatskih branitelja te dragovoljaca iz Europe: Irske, Škotske i Francuske, svijet su obišle potresne slike preživjelih civila koji izlaze iz voljenog grada.Tijekom tromjesječne opsade grada stradalo je 2717 hrvatskih branitelja i civila, od kojih je više od 300 do danas na popisu zatočenih i nestalih, dok je kroz srpske logore prošlo oko 30 000 hrvatskih logoraša, među kojima oko 500 djece i 3000 žena.Iz Vukovarske bolnice 269 osoba ,uglavnom ranjenika i medicinskog osoblja ubijeno je  na Ovčari. U čast svim herojima Vukovara, Škabrnje i Domovinskog rata, učenici 5.6.7.i 8. razreda u suradnji s profesoricom hrvatskog jezika Mirom Tokić , profesorom  povijesti  Tomislavom  Čališom, , profesoricom hrvatskog jezika Gabrijelom  Crnjak i profesorom hrvatskog jezika Alenom Milkovićem osmislili su izložbu svojim literarnim i likovnim radovima.Ravnatelj Darko Kovačević, vodio je komemorativni program uz paljenje lampiona posvećen našim palim učenicima na Dubrovačkom ratištu: Davoru Sefiću i Damiru Marušiću i svim hrabrim herojima Domovinskog rata, koji su svoje živote utkali u slobodu voljene nam Domovine.heart

Posebna zahvala gospođi Anni Doriji na pripremi prostora za program komemoracije.

Na području grada Vukovara još 294 osobe se vode kao nestale, na području Vukovarsko-srijemske županije nestalih je 480, a u cijeloj Hrvatskoj se traga za još 1.504 osobe.

Nedavnim izmjenama Zakona o blagdanima, koje je usvojio Sabor, 18. studenog 2019. od iduće godine postaje državni blagdan i neradni dan pod imenom "Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje".

Spomen ploča našim palim učenicima u Domovinskom ratu.

Ravnatelj i učenici naše škole u programu komemoracije.

Paljenje lampiona u čast svim herojima Vukovara i Domovinskog 

rata.

Izložba literarnih i likovnih radova učenika naše škole.

Tim profesora u sastavu: prof. Tomislav Čališ, prof. Mira Tokić, prof.

Gabrijela Crnjak i prof. Alen Milović.

Zahvala učenicima koji su literarnim i likovnim radovima osmislili izložbu:

Vilimu Cvitanoviću, 5c

Mii Dorić, 5c

Dori Protrki, 6a

Pavlu Reskušiću, 6a

Loris Babić, 7b

Antei čop, 8a

Katarini Lugarić, 8a

Špiri lasiću, 8a

Luciji Kantolić, 8a

 

...Navik on živi ki zgine pošteno... 

                                                                  F.K. Frankopan


Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Zagreb